Az Európai Unió Comenius programja az iskolai partnerségektől kezdve az óvó-, tanító- és tanárképzésen át az eTwinning iskolai hálózatig tevékenységek széles skáláját támogatja. Az egész életen át tartó tanulás programja (amelyet 2014 januárjától az Erasmus mindenkinek nevű kezdeményezés vált fel, ld. bővebben itt) részeként a Comenius új pedagógiai módszerek és segédanyagok kidolgozását segíti, évi kb. 13 millió euróval. A támogatásból a pedagógusképző intézmények, civil szervezetek és iskolák olyan innovatív tanítási módszereket ismerhetnek meg, mint pl. a drámapedagógia, vagy az óvodai környezeti nevelés új módszerei.
Az innovatív módszerekkel kapcsolatos uniós projektek résztvevőinek 80%-a úgy véli, az új módszerek és tapasztalatok nagyban segítik a pedagógiai munkát. Az erre vonatkozó, 2010-12 között készült tanulmány szerint a legkedvezőbb hatás azokat érte, akik közvetlenül vettek részt a projektekben: kiszélesedett a látókörük, több bevált gyakorlatot és innovatív módszert ismertek meg, valamint javultak az informatikai, nyelvi és vezetői készségeik. A résztvevő szervezetek pedig arról számoltak be, hogy új kapcsolatokat kötöttek, új hálózatok születtek.
A Comenius programok koordinátora Magyarországon a Tempus Közalapítvány. Bővebb információk a pályázati lehetőségekről itt találhatók: http://www.tpf.hu/pages/content/index.php?page_id=577
További információk
- A tanulmány teljes szövege [EN] és összefoglalója [DE, EN, FR]
- Comenius multilaterális hálózatokról és projektekről
- Európai Bizottság Comenius program
Forrás: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-408_hu.htm