Az Európai Bizottság és a Világbank közös jelentést adott ki a munkaerőpiaci kirekesztésről 6 EU-s országban (Bulgária, Észtország, Görögország, Litvánia, Magyarország és Románia).
A munkaerőpiaci kirekesztés arcai c. kiadvány a jövedelmekről és az életkörülményekről szóló európai felmérés (EU-SILC) eredményein alapszik, főbb következtetései a következők:
- A legtöbb vizsgát országban az állásvesztő középkorúak száma és aránya is növekedett.
- Azok a családok, ahol a kenyérkeresők valamelyike elveszti munkáját jelenetős szegénységi kockázattal néznek szembe. Ennek fő oka az alacsony munkanélküli támogatás és a háztarásban élők magas száma.
- A NEET-fiatalok (nem foglalkoztatott, és sem oktatásban, sem képzésben nem részesülők) arányának növekedése számos országban megfigyelhető tendencia, főként a többgenerációs háztartásokban élő fiatalok munkaerőpiacra való belépési nehézségei miatt.
- Számos nyugdíjas korú (64 éven aluliak) és korkedvezményes nyugdíjas (a jelentés a 60 év alattiakat vette figyelembe) csökkent munkaképességűnek tartja magát. Emellett azonban a nyugdíjasok, illetve a korkedvezményes nyugdíjasok háztartása jobb helyzetben van más munkaerőpiacról kiszorult csoportokhoz képest.
- Külön kategóriaként tekintenek a nyugdíjas nőkre, valamint a háztartásbeli anyákra a legtöbb országban, viszont ez a csoport egyre kisebb részét képviseli a társadalomnak, amelynek oka az anyák nagyobb munkaerőpiaci részvétele, illetve az egyre kevesebb korai nyugdíjazás.
- A munkához és szolgáltatásokhoz való hozzáférés tekintetében nagy különbségek figyelhetőek meg városi és vidéki lakóhely szerint.
Magyarország vonatkozásában a kutatás kiemeli, hogy hazánkban a válság a fiatalokat és az alacsonyan végzetteket sújtotta leginkább munkaerőpiaci részvétel tekintetében. Ezen kívül a tartósan munkanélküliek aránya az összes munkanélküli között meglehetősen magas más országokhoz képest.
Magyarországon az inaktívak legjelentősebb csoportjai így oszlanak meg:
Forrás: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&newsId=2154&furtherNews=yes